Unutkanlık hastalığına çözüm

Unutkanlık (Alzheimer) günümüzde en fazla yaşlı kişilerde görülmektedir. Alzheimer hastalığının tetikçisi ile stresli ortamda çalışmak olduğu biliniyor. Biyolog Vasfiye Goca Boran unutkanlığı önlemek için günde bir bardak taze sıkılmış havuç suyu öneriyor.

unutkanlik_testi-coz

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu Goca, ” hazır meyve suları, gazlı içecekler yerine restaurant ve evlerde taze sıkma havuç, portakal, elma vb. meyve sularından 1- 2 bardak içmek vücut için faydalı. Vücudu zinde tutup, toksinlerden temizler. Havuç suyunu hergün sabah kahvaltı sonrası, akşam yemeğinden 2 saat sonra içmek, sonra başka bir şey yiyip, içmeden uyumak faydalı olur.” dedi.

SİGARA VE DUMANINDAN UZAK DURUN

Sigaranın cildi kırıştırıp, başta unutkanlık olmak üzere pek çok hastalığa ve tahribata neden olduğunu, ev, araba ve iş yerlerinde sigara içilmemesi, içmek isteyenlere izin verilmemesini anlatan Vasfiye Goca Boran, sigaranın dumanı da içmek kadar zararlı diyor. Kanunla pek çok kapalı mekanda sigara içilmesinin yasaklanması, istatistiklere göre yurt genelinde sigara içme oranını düşürdüğü gösteriyor.Kendisinin evi ve arabasında sigaranın yasak olduğunu anlatan Boran . Herkesin ev ve işyerine gelen misafirlerine, sigara içirmemesini küçük levhalara yazılacak, sigaranın zararlarını anlatan yazılarla mani olması gerektiğini anlatıyor.

DİŞLERİ ÖNCE SARARTIP ÇÜRÜTÜYOR. SONRA ÇEKTİRİYOR

Sigara içen kadın ve erkeklerde dişlerin önce sararıp, çürüdüğü. Sonra çürük dişlerin çektirilip, yaptırıldığını hatırlatan Boran. Beyaz inci gibi dişlerin iş ve özel hayatta avantaj olduğunu. Saygınlık, sempati kazandırdığını Dişleri önce para verip çürütenler. Sonra tekrar para verip çektirip yaptırıyorlar. Seneler sonra sigara içtiklerine milyonlarca insan pişman oluyor.

SİGARA PARASINA UMRE VE YURT DIŞI ZİYARETİ YAPIN

Sigara içen kadın ve erkek senede 1500-2000 TL arası para ödüyor. Bu 2-3 senede 6 bin TL ( 3 bin Euro ) yapar. Bununla isteyen umreye, isteyen bir tur şirketiyle bir haftalığına Avrupa, ABD seyahatına gidip, ufkunu açabilir. Yeni yerler, hayatlar görebilir. Dönüşte sevdiklerine güzel hediyeler getirip, sevgi ve dostluk bağını kuvvetlendirebilir.

Yurt dışı gezilerini pahalı, mümkün değil gibi görenler. Senede sigara yüzünden kaç parayı çakmak/ kibrit ile yaktığının hesabını yapsınlar.
unutkanlık neden olur

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s