Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir

Kardeş kıskançlığını önlemenin kolay yönleri, Anne ve babaların çocuk yetiştirirken en fazla ihtiyaç duyacağı bilgiler.

kardes_kiskancligi_nasil_onlenir_1

Büyük çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse ve bir bebek daha bekliyorsanız kafanız karışık olabilir. “Büyüğe nasıl davranmalıyız, yanında emzirmeli miyim, alışveriş yaptığımı görsün mü?” gibi sorular sizi kaygılandırıyor olabilir. Klinik Psikolog Göksu Telmaç, kardeş kıskançlığını önlemem için önerilerde bulundu.

* Bebek beklediğinizi hemen açıklamayın. Karnınız belirginleşince bir kardeşi olacağını söyleyin.

* “Abi-abla olacaksın, sen onun abi-ablasısın, her şeyi senden öğrenecek” gibi mesajları çok abartmayın. Çünkü bu büyüğe sıkıcı bir sorumluluk duygusunu bir anda yükler ve bebek olmanın keyfini abi-abla olmak gibi zor bir görevle değiştiğini düşünebilir. Her ne kadar keyif alsa da abi-abla sözcüklerini aşırı kullanmayın.

* Bebeğinize yapacağınız alışverişi görsün ve hazırlığınızı izlesin. Sonuçta eve gelecek olan yeni birey de değerli.

* Baba doğum öncesi ve sonrasında çok daha aktif olmak zorunda kalacak. Eğlence, ilgi, kurallar konusunda babanın bir adım daha önde ve aktif olmasını öneriyorum. Annenin üstünden alacağı yükler, anne ve çocuğun daha rahat iletişimde olmasını sağlar. Özellikle doğum sonrasında baba büyük çocuğu bol bol dışarıda eğlendirsin.

* Doğumdan hemen sonra çocuğun kreşinde ya da okulunda bir kutlama hazırlanabilir. “Kardeşi oldu partisi” çocuğun arkadaşları ve öğretmeni tarafından motive edici bir çalışma olacaktır.

* Doğumdan önce 10-15 tane minik hediye paketleyin. Doğum sonrası gelen misafirler büyüğe değil yeni doğana hediye alacakları için kendini ihmal edilmiş hissedebilir. Bunu önlemek adına kapıdan girenlere gizlice bu hediyeden verin ve büyük çocuğunuza vermesini rica edin.

* Bazı dikkat çekme davranışlarını görmezden gelin ama disiplini de elden bırakmayın. Örneğin koltuğun yastığını yere attığında görmezden gelin ama yemekten önce çikolata vermeme kuralınızı ihlal etmeyin.

* Hiçbir zaman onun yanında emzirmekten korkmayın. İçeride başka bir odaya geçmek çocuğu daha da büyük bir kuşkuya düşürür. “Acaba annem ve bebek içeride ne yapıyorlar, sarılıp oyun mu oynuyorlar?” gibi düşünebilir, incinebilir. Sizin bebekle temasınıza, ilgilenmenize alışması gerekli.

* Büyük çocuğunuzun da doğum öncesi ve sonrası fotoğraf albümlerini ortaya çıkarın ve ona gösterin. Tüm bu süreçleri kendisiyle nasıl yaşadığınızı anlatın.

* “Kardeşin de amma kötü kokuyor, zaten senin gibi akıllı da değil” gibi cümlelerle onu iyi hissettirmeye çalışmayın. Bu sadece “Zaten ben de pek ısınamamıştım bu kardeşe, demek ki annemler de çok sevmiyor” gibi bir iç düşünceyi pekiştirir.

* Bir aile olduğunuzu vurgulayın.

* Onu asla ihmal etmeyin; zevklerini, tatilini, sporunu, nitelikli zamanlarını elinden almayın.

* Aman kıskanmasın diyerek kendinizi çok sıkmayın. Rahat, mutlu ve kendinden emin davranın.

* Her çocuk için kardeş az ya da çok stres yaratıcı bir faktördür. Ama alışma sürecinin kalitesi büyük oranda anne-babanın elindedir.
kardeşini kıskanan çocuklar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s