Diş eksikliği kilo sebebi

Diş Hekimi İsmail Özen diş eksikliği sindirimin yavaşlamasına sebep olacağını açıkladı.Sindirimi yavaş olan bir bünye muhtemelen kilo almaya meyilli olacaktır diye konuştu.

dis eksikligi

Dişlerin sindirim açısından önemine vurgu yapan Diş Hekimi İsmail Özen, iyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdaları en az 25 kez çiğnememiz gerektiğini belirtti. Gıdaların iyi çiğnenerek tüketildiğini doygunluk hissi daha çabuk oluşacağı için aşırı kiloların önüne geçileceğini ifade eden Özen, bu anlamda diş eksikliklerinin bu konuda çok büyük önem taşımakta olduğunu söyledi.

Uzun süreli diş eksikliği olanlarda hastalarda çiğneme fonksiyonunun yeterli yapılamaması nedeni ile lokmaların büyük yutulmasına bağlı hazımsızlık, mide yanması, aşırı kilo alımı, kabızlık, ileri ki dönemlerde kalp ve damar rahatsızlıklarında artış gözlemlenmekte olduğunu ifade eden Özen, ‘Özellikle 40 yaş üstü bireylerde sindirim enzimlerinin salgısında azalma nedeni ile çiğneme büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde kırk yaş üstü bireylerde diş eksikliği oranı fazla olduğu için bahsettiğimiz şikayetler büyük bir kitlenin sorunu olmaktadır. Yeterince hazım edilmeyen gıdalardan yeterli vitamin ve mineraller alınamamaktadır. Ayrıca bağırsağımızda biriken toksin maddeler ilerde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bütün bu sağlık sorunlarından korunmak için yapmamız gereken iyi çiğnemek, diş eksikliğimiz varsa ağız yapımıza uygun gelişmiş protetik uygulamalar ile bunu gidermek gerekmektedir‘ dedi.
diş eksikliğinin zararları

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s